Heureka.sk - nákupný radca


Poradňa Mechaniky

Ako si vybrať mechaniku?

Základným kritériom pre výber správnej mechaniky je určiť si, z akého média budeme potrebovať dáta čítať, prípadne ich na ne ukladať a či požadujeme externé alebo interné riešenie.

Rýchle odkazy:

CD mechaniky
DVD mechaniky
BLU-RAY mechaniky

Odkazy na osvedčených výrobcov: Hewlett-PackardLG, Lite-OnTeac

Aký druh mechaniky si vybrať?

Výber je pomerne jednoduchý, záleží len na tom, s akými médiami na uchovávanie dát budeme pracovať. Na výber máme dnes už takmer nepoužívané disketové mechaniky, ďalej CD mechaniky, DVD mechaniky a BLU-RAY mechaniky.

Interná alebo externá?

Tu bude rozhodovanie pomerne jednoduché, ak kupujeme mechaniku k notebooku, požadujeme mobilitu alebo ak budeme mechaniku často prenášať zvolíme prevedenie externé. Naopak ak kupujeme mechaniku do stolného počítača, zvolíme prevedenie interné, kde dôjde k zabudovaniu mechaniky do PC skrine a mechanika nám tak nikde nezaberá miesto.

Aký druh pripojenia si vybrať?

V dnešnej dobe máme na výber z troch druhov pripojenia a to PATA (paralelné) SATA (sériové) a USB (sériové). Na interných mechanikách je rozhranie PATA už v dnešnej dobe na ústupe a v prípade, že váš počítač vlastní (už všetky nové a ak nemáte naozaj starý počítač, tak tiež) SATA porty na základnej doske, vždy voľte rozhranie SATA. Na externých mechanikách máme výber uľahčený, pretože sa nám pripojenie ponúka len cez rozhranie USB.

Čo ďalšie nám mechaniky ponúkajú?

Výrobcovia dnes ponúkajú mechaniky aj v takzvanej SLIM (tenkej) podobe. Tieto mechaniky sú určené najmä ako interné pre notebooky a pred ich kúpou sa informujte či sú kompatibilné s vaším notebookom.

Záver

V prípade, že ste bežný používateľ PC odporúčame kúpiť niektorú DVD mechaniku, budete môcť sledovať DVD filmy a získate pomerne dosť veľké úložisko dát na DVD diskoch. BLU-RAY mechaniky odporúčame len v prípade, že chcete sledovať filmy vo vysokom rozlíšení na BLU-RAY diskoch alebo chcete väčšie množstvo dát zmestiť na jeden disk. Ďalej si zapamätajte, že na sledovanie filmov vo vysokom rozlíšení tiež musíte vlastniť náležite rýchly počítač.

 

Vybrať mechaniku podľa parametrov

Porovnať mechaniky